21 Ağustos 2009 Cuma

trt türkiye kupası!

tff, türkiye kupası 09/10 sezonu biçimini belirledi. beklentileri tam karşılayamasada ki bunda en önemli sorun hala grup maçları oynanması ve her takımın elemeye katılmayacak olmasıdır, yinede geçtiğimiz sezonlara oranla biraz iyileşme söz konusu. artık 54 takım değil tam 71 takım katılacak. yapılan ana değişiklik ise grup maçlarından önce 3 tane eleme turu yapılacak olması. 3 kademeli eleminasyon düzeni yani. peki nasıl işleyecek ve hangi takımlar katılacak? cevabını net olması açısından federasyonun sitesinden aktarıyorum:

türkiye kupası 1.kademe'de(1. ön eleme); 2008-2009 sezonunda tff 2.lig yükselme grubunda oynayan 10 takım, tff 2.lig klasman gruplarını ilk 2 sırada tamamlayan toplam 10 takım, tff 3.lig yükselme grubundaki 10 takım ve tff 3.lig klasman gruplarını lider tamamlayan 5 takımdan oluşan toplam 35 takım, bölgesel gruplar halinde tek maç eleminasyon sistemine göre maç yapacak. tur atlayan 17 takım ile bay çeken 1 takım, 2.kademeye yükselecek.

türkiye kupası 2.kademe'de; 2008-2009 sezonunda turkcell süper lig'i son 3 sırada tamamlayan takımlar, yine aynı sezon bank asya 1.ligi'nde oynayıp turkcell süper lig'e çıkamayan 15 takım ile 1.kademede tur atlayan 18 takımdan oluşan toplam 36 takım, bölgesel gruplar halinde tek maç eleminasyon sistemine göre maç yapacak. tur atlayan 18 takım, play-off turuna yükselecek.

türkiye kupası 3. kademede; 2008-2009 sezonunda turkcell süper lig'de 4-15 derecesi alan ve son kupa şampiyonu olan takımın hariç tutulduğu 11 takım, aynı sezon sonunda turkcell süper lig'e katılmaya hak kazanan 3 takım ile 2.kademede tur atlayan 18 takımdan oluşan toplam 32 takım, seri başı uygulaması olmadan tek maç eleminasyon sistemine göre maç yapacak. tur atlayan 16 takım, gruplara yükselecek. 2008-2009 sezonunda turkcell süper lig'de ilk 3 sırayı alan takımlarla, sezonu fortis türkiye kupası şampiyonu olarak tamamlayan takım seri başı olduklarından eleme turları oynamadan gruplara kalacak. eğer türkiye kupası şampiyonu, ligi de ilk 3 sırada tamamlamışsa, bir önceki sezon türkiye kupası'nda final oynayan diğer takım seri başı olacak. kupa finalisti de ligi ilk 3'te tamamlamışsa lig 4'üncüsü seri başı olmaya hak kazanacaktır.

süper lig ekiplerinin yine kollandığı bir kupa düzeni var karşımızda. 3. kademede anca katılıyor süper lig ekipleri ve onlarında hepsi değil. bu sezon beşiktaş, sivasspori trabzonspor ve fenerbahçe seri başı olacaklarından doğrudan gruplara katılacaklar. özetle kupa yine şu düzende; fenerbahçe'yi yenip tur atlayan pendikspor'u, galatasaray'ı eleyen erzurumspor'u değil, beşiktaş'ı yenmesine rağmen grupta ezilen inegölspor'u izleyeceğiz. halbuki birçok futbolseverin istediği 4-5 sezon öncesindeki kupa düzenini iyileştirerek ingiltere'deki düzen gibi yapılmasıydı. büyük takımlarında erkenden katıldığı ve eleme usulü yapılan düzen. hem renkli hemde şaşırtıcı sonuçların olduğu bir kupa olurdu böylelikle. şu an kupanın tek rengi fenerbahçe'nin hasreti. fener'de kupayı alırsa tadı tuzu kalmayacak kupanın.
bu arada trt bu sene hem maçları yayınlayacak hemde kupaya ismini verecek.takımların gelirleride %30 oranında artacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder